فیلم محمد رسول الله صل الله و علیه وسلم

 


 

خورشید طلوع می‌کند و سواری سیاه‌پوش، سوار بر اسب در قاب ظاهر می‌شود. همراه با سوار وارد شهر می‌شویم و نوشته روی تصویر گویای این است که در مکه‌ی سال دهم بعثت هستیم. در دوران سختی‌ها و آلام قوم محمد که در چنبره تحریم‌ها محاصره شده‌اند؛ دوران شعب ابی طالب. سیاه‌پوش رخ می‌نمایاند و خود را معرفی می‌کند؛ او حمزه عموی پیامبر است و در کنار راوی داستان، ابوطالب دیگر عموی پیامبر قرار می‌گیرد تا محافظ و پناه یاران رسول خدا باشد. فیلم با لحظه بحران و نزاع بین مومنان و کفار به رهبری ابوسفیان و ابولهب آغاز می‌کند و در همان ابتدا به مخاطب می‌فهماند که این فیلمی است با نشانه‌ها و اشارات امروزی سیاسی/ اجتماعی؛ تحریم و نزاع میان حق و باطل. فیلمی که قرار است هم مهر و عطوفت رسول خدا را نشان دهد و هم در دل نظاره تاریخی‌اش احکامی پیرامون یهودیت چند شکل و مسیحیت پذیرنده صادر کند. از میان تهدید ابوسفیان و گدازه‌های آتشی که به سوی محمد و یارانش نشانه گیری شده به گذشته می‌رویم. به لحظه قبل از تولد پیامبر خدا. به حمله و لشگرکشی سپاه ابرهه به قصد حمله به مکه و خراب کردن کعبه. صدای ابوطالب (بازی مهدی پاکدل و صدای منوچهر اسماعیلی) داستان را به پیش می‌برد و وارد خانواده رسول خدا می‌شویم.

محمد رسول الله در مقایسه با الرساله (مصطفی عقاد) رویکرد متفاوتی دارد و اهداف دیگری را در سر می‌پروراند. موفق نمی‌شود به قوت و شور کلاسیک فیلم عقاد داستانش را تعریف کند. هم مقطع تاریخی‌ای که انتخاب کرده نقاط عطف دراماتیک و هیجان‌انگیز کمتری دارد و هم ساختاری که برای فیلمنامه در نظر گرفته شده ناخواسته ماهیت و حالت مدرن پیدا کرده. سعی شده سیر داستان و روایت تا آخر فیلم وجود داشته باشد و معانی و ایده‌ها در دل فیلم و صحنه به صحنه پخته‌تر شوند. اما در شکل نهایی، فیلم بی‌توجه به ساختار کلاسیک فیلمنامه‌نویسی ترجیح می‌دهد که در عرض فیلمنامه حرکت کرده و با مکث و درنگ حضور معنوی محمد را هر جا که حضور دارد برجسته کند. یعنی فیلمی پر از نقاط اوج احساسی پیرامون کودکی که مشاهده می‌کند و از دست می‌دهد و دلتنگ مادرش می‌شود. و فیلم اتفاقن جاهایی موفق است و روی تماشاگر تاثیر می‌گذارد که تصمیم می‌گیرد از روایت خشک و تخت و فاقد اوج و فرود دراماتیکش فاصله بگیرد و همراه با کودکی که در آینده قرار است پیامبر خدا شود، پرسه بزند. در دل کویر و خشکی. در دل طبیعت و نور. در دامان مادر و خیره به افق از لای منظری که در غار حرا ایجاد شده است. بهترین این لحظات جایی است حدفاصل بی‌تابی آمنه پای قبر عبدالله و از دست رفتن آمنه و دلتنگی فرزند برای مادر. زیبا و تاثیرگذار و به یادماندنی، یادآور لحظات تنهایی و دوری پویی از خویشاوندانش در آخرین امپراطور (برناردو برتولوچی).

این بهترین فیلم مجید مجیدی است. در راستای معنویت مورد علاقه‌اش در فیلم‌های قبلی، این‌بار فرصت آن را داشته تا زیباترین پلان‌ها و سکانس‌های عمرش را کارگردانی کند. با همراهی و کار درجه یک عوامل فنی. از ویتوریو استورارو حیرت‌انگیز تا موسیقی تاثربرانگیز ای. آر. رحمان و تدوین فوق‌العاده فیلم با مچ کات‌های گرافیکی زیبایی که به ظرافت معانی مورد نظر فیلمساز را موکد و برجسته می‌کنند. می‌ماند یک افسوس بزرگ برای فیلمنامه فیلم که همپای بقیه عناصر محمد رسول الله عمل نمی‌کند. حیف چنین فیلم مهمی که فیلمنامه‌اش فاقد ساختار مناسب است. فیلمی با انبوه پلان‌های چشم‌نواز و صحنه‌های تاثیرگذار که وقتی به پایان می‌رسد موفق نمی‌شود انرژی احساسی/ معنوی تماشاگرش را به صورت کامل آزاد کند. نقطه اوج پایانی فیلم - صحنه زیبای جمع شدن اصحاب پیامبر در دل شب و قرائت آیات قرآن از طرف رسول خدا - نقطه اوجی است مشابه بقیه نقطه اوج‌های احساسی فیلم. و چون خبری از فراز و فرود دراماتیک در دل یک ساختار داستانی نیست، پس پایانی هم در کار نیست و این برای چنین فیلمی که انبوهی حس و معنویت در دل و جان تماشاگرش انباشته کرده نابخشودنی است. همان طور که تصویر دستانی که به قصد بیعت با رسول خدا وارد آب می‌شوند هم برای فیلمی که جهانش را با طلوع خورشید بنا گذاشته زیادی معمولی و قراردادی جلوه می‌کند.

محمد رسول الله فیلمی است که مدام بین امکانات و محدودیت‌هایش در حال تاب خوردن است. چیزهایی از فرط تاثیر در یاد می‌مانند و چیزهایی دیگر همان لحظه تماشا هم نادیدنی به نظر می‌رسند. امیدوارکننده و فراتر از انتظار برای مخالفین مدل فیلمسازی مجید مجیدی، و معمولی و حتا ناامید کننده برای آن‌ها که انتظار یک اپیک کلاسیک داستانگو را داشتند

فیلم «محمد» فنی و محتوایی قابل دفاع است/ مذاکره برای پخش جهانی


 

مدیر پروژه فیلم «محمد رسول الله (ص)» با اشاره به اینکه این اثر هر نوع ذائقه ای را که به دنبال حقیقت باشد، راضی خواهد کرد از مذاکره با پخش کننده های جهانی از یک ماه آینده خبر داد.

محمدمهدی حیدریان مدیر پروژه سینمایی «محمد رسول الله» به کارگردانی مجید مجیدی در حاشیه نمایش این فیلم برای اهالی رسانه و هنرمندان در سینما فرهنگ درباره اقداماتی که نسبت به انتقادات الازهر مصر در دستور کار دارند و امکان نمایش آن برای منتقدان پیش از اکران جهانی به خبرنگار مهر گفت: فیلم سینمایی «محمد رسول الله (ص)» برای تکمیل صداگذاری حدود سه هفته دیگر کار دارد و پس از انجام این موارد فیلم برای پخش جهانی آماده خواهد شد. پس از آن برنامه های مفصلی داریم تا گروه ها با سلایق و اعتقادات مختلف بتوانند فیلم را ببینند و یک مواجهه علنی با فیلم پیدا کنند. با نمایش فیلم برای این گروه ها تصورات و پیش فرض هایی را که بدون دیدن فیلم بیان کرده اند جنبه عینی یافته و از این طریق می توانند به دریافت درستی از اثر برسند.

وی افزود: فکر می کنم فیلم «محمد رسول الله» هر نوع ذائقه ای را که به دنبال حقیقت باشد راضی می کند؛ چه به جهت استنادات تاریخی که به اندازه کافی در این مورد تحقیق و مطالعه شده و چه از لحاظ کیفی و فنی. برای تولید این فیلم بهترین های داخل و خارج انتخاب شده اند و مطمئنا نتیجه نهایی این اثر سینمایی می تواند مخاطبان را راضی نگه دارد.

حیدریان درباره بازخوردهایی که در روزهای اخیر از فیلم گرفته است، بیان کرد: حسی که از همه افرادی که در چند روز اخیر به تماشای فیلم نشسته اند، گرفته ام این بوده که همگی نفس راحتی کشیده اند که بالاخره تصویر درستی از حضرت محمد (ص) در این فیلم به تصویر کشیده شده است  و ما می توانیم بخشی از حقیقت کنونی حضرت را به تصویر بکشیم.

مدیر پروژه «محمد رسول الله (ص)» در پایان درباره اکران جهانی فیلم یادآور شد: از یک ماه دیگر مذاکراتمان را با پخش کننده های فیلم آغاز می کنیم. در سالیان گذشته و به ویژه در ماه های اخیر درخواست های بسیاری برای پخش جهانی فیلم داشته ایم اما همه مذاکرات را موکول به بعد از اتمام مراحل فنی فیلم کردیم تا توزیع کننده ها هم فیلم کامل شده را ببینند لذا از ماه آینده مذاکراتمان را برای به توافق رسیدن با پخش کننده آغاز خواهیم کرد.

سرانگشتم لیاقت نگارش نام رسول‌الله را یافت/ بدنم به لرزه درآمد


 
 
جلیل رسولی هنرمند خوشنویس که قرعه انتخاب نهایی نام نوشته فیلم «محمد رسول‌الله» به نام او رقم خورده، معتقدست که سرانگشت او با عنایات الهی لیاقت یافته تا نام مبارک رسول‌الله را بنگارد.

جلیل رسولی هنرمند پیشکسوت عرصه نقاشی‌خط و خوشنویسی که قرعه انتخاب نهایی نام‌نوشته فیلم سینمایی «محمد رسول‎‌الله» سرانجام به نام او رقم خورده است، در گفتگو با خبرنگار مهر درباره چگونگی انتخاب این نام‌نوشته و همچنین وسواس مجید مجیدی کارگردان این فیلم درباره انتخاب نام‌نوشته اثر چنین توضیح داد: حدود یک سال و نیم پیش بود که از من خواسته شد در داوری مسابقه نام‌نوشته «محمد رسول‌الله» شرکت کنم. من داوری مسابقات را معمولاً کمتر می پذیرم ولی به حرمت این کلام و فیلمی که متعلق به پیامبر است، آن را پذیرفتم. در این مسابقه حدود 2600 اثر رسید که بیشتر این آثار متعلق به هنرمندان ایرانی بود و آثار خارجی چندانی نرسیده بود.

وی افزود: از میان آثار ارسالی به این مسابقه 3 نفر را به عنوان برگزیدگان اول تا سوم انتخاب کردیم که جوایزی هم به آنها اهدا شد اما آقای مجیدی گفته بود که انتخاب نام‌نوشته فیلم را خودش بر عهده خواهد داشت و از آثار برگزیده نهایی نیز چندان رضایت خاطر نداشت، بنابراین از ما 7 داور این مسابقه خواست که ما هم این نام‌نوشته را بنویسیم و 4 نفر از داوران این کار را انجام دادند. 

رسولی درباره چگونگی به نتیجه رسیدن این نام‌نوشته و شکل خاص نوشتن آن که منجر به انتخاب نهایی برای فیلم «محمد رسول‌الله» شد، بیان کرد: ما حدود 15 دقیقه از فیلم را دیده بودیم و من در ذهنم این بود که در نام‌نوشته فیلم باید حتماً به موقعیت زمانی و مکانی فیلم توجه شود. چراکه این فیلم مربوط به 1300 سال قبل بود. اول یک خط گرافیکی کار کردم و به چند نفر از افراد خانواده هم نشان دادم، 3 روزی روی آن کار کردم و بعد به این نتیجه رسیدم که این خط از جنس زمان فیلم نیست چون آن زمان که خط گرافیکی در کار نبوده است، حتی خط کوفی هم هنوز در آن دوره مورد استفاده نبوده و فقط از نوعی خط ابتدایی در نوشتار استفاده می‌شده است.

نشست خبری فیلم سینمایی محمد رسول الله(ص)

وی ادامه داد: برای به نتیجه رسیدن کارم از خدا و پیامبر اسلام (ص) مدد خواستم، همه هنرمندان دیگری که در ترکیب هیأت داوران بودند، از استادان طراز اول این هنر هستند ولی من دوست داشتم که نام‌نوشته فیلم را من بنویسم. یک روز بدون اراده و فکر قبلی انگشتم را درون مرکب زدم و شروع به نوشتن کردم، این اولین بار بود که با انگشت خط می نوشتم و تاکنون نه من این کار را کرده بودم و نه به خاطر دارم فرد دیگری از این شیوه برای نوشتن استفاده کرده باشد. حین نوشتن انگشتم می لرزید در حالی که بسیاری از صاحبنظران معتقدند که خط جلیل رسولی همیشه صاف است و بدون لرزش می نویسد، اما این بار دستم می لرزید، متعجب شده بودم. بعد متوجه شدم که تمام بدنم به لرزه درآمده است، وقتی چنین احساسی را در خودم دیدم، مطمئن شدم که این همان خط نهایی است که باید خوب از آب دربیاید و انتخاب خوبی کرده‌ام و از این احساس به وجد آمدم.

این هنرمند 66 ساله در ادامه درباره نظر کارگردان فیلم درباره نام‌نوشته خود اظهار کرد: آقای مجیدی وقتی این خط را دید، خیلی استقبال کرد و در نهایت آن را به عنوان نام‌نوشته فیلم «محمد رسول‌الله» برگزید. همچنین از من خواست که با همین شیوه «بسم‌الله الرحمن الرحیم» را هم برای شروع فیلم بنویسم که با عنوان فیلم مطابقت داشته باشد و به تازگی هم خواسته که همین شیوه را در نوشتن نام لاتین فیلم هم به کار بگیرم.

رسولی درباره نظر خودش در بکارگیری این شیوه ابتدایی برای نوشتن خط توضیح داد: به نظر خودم اگر چه یک خط بسیار ابتدایی است اما برای فیلمی تاریخی بسیار مناسب است و از نظر اجرایی نیز کار تازه‌ای است و خوشبختانه دست اندرکاران فیلم هم از آن راضی بودند.

 

این هنرمند خوشنویس با بیان اینکه نوشتن این نام‌نوشته به این شیوه یک اتفاق بوده است، تأکید کرد: من تاکنون با انگشتم خط ننوشته ام و این اولین بار بود که این شیوه به ذهنم رسید و کار کردم و احساس می‌کنم که انگشت من این لیاقت را یافت که نام مبارک پیامبر گرامی اسلام را بر یک فیلم ماندگار از زندگی ایشان بنویسد.

وی که تاکنون داوری مسابقات خوشنویسی بسیاری را بر عهده داشته است، یادآور شد: من عمری را با قلم‌نی و قلم‌مو نوشته بودم و یک باره همه اینها را به کناری نهادم و از سر اتفاق دست به یک انتخاب زدم که تاکنون نظیر آن را ندیده بودم، چرا که در طول 53 سال کار خوشنویسی همه کتاب های مربوط به خوشنویسی و خط را از 100 سال پیش تا امروز دیده ام و بسیاری را هم خوانده ام اما تاکنون با  چنین خطی که من نوشته‌ام، روبرو نشده‌ام.

رسولی با تأکید بر سختی نوشتن این نام نوشته، گفت: من حتی در زمان داوری آثار این مسابقه نیز به دوستانم می گفتم که واقعاً کار سختی است که خطی نوشته شود تا به دل مخاطب بنشیند، حتی ترس را من در چشمان داوران هم می دیدم.

وی درباره استفاده از این شیوه در آثار آینده اش هم بیان کرد: برای این کار به خصوص خوب جواب داد و خودم هم راضی‌ام اما نمی‌دانم در آینده هم کاربرد دارد یا خیر.

رسولی درباره استفاده از رنگ قهوه‌ای در اثرش اظهار کرد: من با مرکب قهوه ای نوشتم که حالت کهنگی را تداعی می کند و بیشتر به دل می نشیند. 

وی تصریح کرد: در روزگار این فیلم، از قلم هایی استفاده می‌شده که نوک خیلی تیزی نداشته‌‌اند، نگارش بسیار ابتدایی بود و سالها بعد از آن خط و خوشنویسی شکل می گیرد.


برچسب‌ها: فیلم سینمایی محمد(ص) - نظر شخصیت ها درباره فیلم محمد(ص)
+ نوشته شده در بیست و ششم 11 1393ساعت   توسط م.ر فرزین | (0) نظر

فیلم محمد(ص) پایان ژانر اسلام‌هراسی است
 

 

عضو هیأت رئیسه کمیسیون فرهنگی در مجلس هشتم گفت: فیلم سینمایی محمد(ص) به موازات تنوع دیدگاه هایی که به وجود خواهد آورد، در نوع خود می تواند یک فیلم وحدت بخش در جهان اسلام باشد.

فیلم محمد(ص) پایان ژانر اسلام‌هراسی است    

به گزارش بسیج پرس؛ جواد آرین منش عضو هیأت رئیسه کمیسیون فرهنگی در مجلس هشتم با اشاره به روند ساخت فیلم محمد(ص) به کارگردانی مجید مجیدی گفت: به راحتی می توان این فیلم را که ساخت آن از سال 86 کلید خورد، بزرگ ترین پروژه سینمایی کشور دانست.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس هشتم شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: قاعدتا انتظار این است که یک اثر فاخر، ماندگار و اثر برجسته فرهنگی هنری را از جمهوری اسلامی ایران شاهد باشیم که پیام رسان و نشان دهنده هنرمندان ایرانی در ارتباط با معرفی شخصیت پیامبر عظیم الشأن اسلام(ص) باشد.

وی در ادامه با بیان اینکه طبیعتا فیلمی که در خصوص زندگی پیامبر اسلام(ص) ساخته که مخاطب آن از جهان اسلام حدود 2 میلیارد نفر مسلمان خواهد بود، گفت: بر همین اساس نسبت به آن حساسیت ها نیز بیشتر خواهد شد و قطعا این فیلم در جهان اسلام انعکاس وسیعی داشته و توانایی ایجاد یک گفتمان را نیز خواهد داشت.

آرین منش در ادامه با اشاره به این مطلب که اگرچه این فیلم یک کار ملی و ایرانی است ولی کاری متفاوت از سایر تولیدات است، یادآور شد: فیلم محمد(ص) یک فیلم ملی است که مخاطب جهانی خواهد داشت و طبیعی است که حساسیت برانگیز باشد چرا که ما دیدگاه ها، قرائت ها و روایات تاریخی متفاوتی را در زمینه زندگی پیامبر(ص) داریم.

این عضو هیأت رئیسه کمیسیون فرهنگی مجلس هشتم ادامه داد: اینکه جهان اسلام، علما، اندیشمندان، هنرمندان و صاحبنظران نسبت به چنین فیلمی حساسیت داشته باشند دور از ذهن نیست و این فیلم یک فیلم جریان ساز و تأثیرگذار خواهد بود.

وی افزود: این فیلم به موازات تنوع دیدگاه هایی که به وجود خواهد آورد، در نوع خود می تواند یک فیلم وحدت بخش در جهان اسلام باشد چرا که از مهم ترین عوامل وحدت بخش در جهان اسلام قرآن و پیامبر عظیم الشأن اسلام(ص) هستند.

آرین منش در ادامه با بیان اینکه اگر ما به عوامل وحدت بخش در جهان اسلام نگاهی بیاندازیم همه مسلمانان جهان قرآن را با جان و دل به عنوان یک کتاب آسمانی و وحیانی و پیامبر اسلام(ص) را به عنوان منادی اسلام و بنیان گذار اسلام پذیرفته اند، اذعان کرد: بنابراین در خصوص پیامبر(ص) وحدتی در بین جهان اسلام اعم از سنی و شیعه وجود دارد لذا خودش می تواند عامل وحدت بخش در جهان اسلام باشد.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون فرهنگی مجلس هشتم شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه فیلم محمد(ص) می تواند در جهت کاهش اسلام هراسی گام فرهنگی مهم تلقی شود، خاطرنشان کرد: در هر صورت پروژه این فیلم، یک کار سترگ، با شکوه و باعظمت ولی حساسیت برانگیز خواهد بود بدین معنا که این گونه تولیدات که همه مسلمانان، هنرمندان و علما به آن حساس هستند با نقدهایی روبرو خواهد شد که ممکن است در نوع خودش مثبت باشد ولی در نهایت اثری فاخر، ماندگار و پیام رسان می شود.


یادداشتی بر فیلم محمد(ص): محمد رسول الله دعوت سینمایی جهان به کلمه ی سواء


 

حسن حائریپیش از فیلم:

"محمد رسول الله" که حاصل حدود 8 سال فعالیت هنرمندان مختلف سینمای ایران و جهان است، حکایت سینمایی دوران جاهلیت و سپس عام الفیل و ولادت حضرت پیامبر اعظم صلوات الله علیه و آله تا حدود سنّ نوجوانی ایشان است که البته با نگاه حضرت ابوطالب، عموی پیامبر و با روایت شعب ابی طالب آغاز می شود.

این فیلم با هزینه ای حدود 95 میلیارد تومان (شامل 25 میلیارد ساخت ماکت مکه، مدینه و سرزمین بُصرا – که کلیسای بُحَیرا هم در آن است  ، 8 میلیارد خرید تجهیزات نوین سینمایی، 16 میلیارد پیش تولید، 31 میلیارد تولید و 15 میلیارد پس از تولید)، آماده و ساخته شده است.

بخش اعظم ساخت آن در شهرک تازه ساخت سینمایی پیامبر اعظم در 55 کیلومتری شهر مقدس قم انجام شده است؛ شهرکی چند ده هکتاری و چند منظوره که در مختصات واقعی (اندازه یک به یک) و با سازه های سبک و پر قدرت به همت شرکت سینمایی نور تابان ساخته شده و قرار است زمینه را برای استمرار تولیداتی از این دست تسهیل سازد.

در کنار هم قرار گرفتن نام هایی مانند مجید مجیدی(نویسندگی و کارگردانی)، سیدرضا میرکریمی(مشاوره نویسندگی و کارگردانی)، ویتوریو استورارو و حمید خضوعی ابیانه(فیلمبرداری)، اسکات ای. اندرسون و مرحوم جواد شریفی راد(جلوه های ویژه) و ای. آر. رحمان(موسیقی)، هر علاقه مند به سینما را مجاب به دیدن این اثر می کند، به ویژه آنکه نام های خارجی اشاره شده، همگی سرشناس و صاحب جایزه اسکار هستند و در فیلم هایی مانند اینک آخرالزمان، ترمیناتور2 و میلیونر زاغه نشین حضور داشته اند.

همچنین وقتی می شنویم که منبع الهام گیری استورارو جهت ایده های فیلمبرداری، نقاشی های استاد بی بدیل ایرانی، "محمود فرشچیان" است یا زمانی که متوجه می شویم نام هایی مانند محسن شاه ابراهیمی، حمید قدیریان و کلژاکویچ، طراحی هنری اثر را بر عهده داشته اند، باز هم مشتاق می شویم تا این اثر را با بازی بازیگرانی مانند علیرضا شجاع نوری(عبد المطلب)، ساره بیات(حلیمه سعدیّه)، مینا ساداتی(آمنه)، محسن تنابنده(ساموئل یهودی) و داریوش فرهنگ(ابوسفیان) به نظاره بنشینیم.

"محمد رسول الله" قرار است یک سه گانه ی هنری باشد تا پکیج سینمایی معرفی "اسلام مهربان"به جهان با محوریت "پیامبر مهربانی ها" کامل شود. بخش دوم از نوجوانی تا بعثت و بخش سوم از بعثت تا شهادت حضرت را به تصویر خواهد کشید، ان شاء الله.

 فیلم:

"محمد رسول الله" بدون تیتراژ آغاز می شود و سکانس طلوع خورشید در افتتاحیه عالی است  به ویژه آنکه این سکانس در پایان فیلم، مکمل لازم خود را با طلوع ماه پیدا می کند؛ اگرچه بهتر می بود ورود دستان پیامبر در آب، با گسترش نور ماه در آب همراه می شد و سپس فیلم به پایان می رسید - ...


برچسب‌ها: فیلم سینمایی محمد(ص) - نظر شخصیت ها درباره فیلم محمد(ص) - یاداشت و نقد فیلم محمد(ص) 
ادامه مطلب
+ نوشته شده در بیست و پنجم 11 1393ساعت   توسط م.ر فرزین | (0) نظر

«محمد رسول‌الله» به خوبی نشان داده که پیامبر، پیامبر رحمت و مهربانی است


 

علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بعد از اکران فیلم محمد رسول الله در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این فیلم دوران کودکی پیامبر تا زمان بعثت را به تصویر می‌کشد و به خوبی نشان داده که پیامبر، پیامبر رحمت و مهربانی است. 

 
وی ادامه داد: یکی دیگر از ویژگی‌های فیلم آن بود که بشارت‌های داده شده در مورد آمدن پیامبر در کتاب‌های تورات و انجیل در این فیلم به خوبی ذکر شده بود. 
 
جنتی تصریح کرد: این فیلم به عنوان بخش اول قلمداد می‌شد، اما امیدواریم توفیقی پیدا کنیم تا بخش دوم آن را یعنی زمان بعثت و رحلت را بسازیم. 
 
جنتی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر ادامه‌ی این فیلم با همین گروه کارگردانی، خاطرنشان کرد: ما سعی خود را می‌کنیم تا با این گروه و با همین کیفیت و حتی بهتر ادامه‌ی فیلم محمد رسول الله را بسازیم.


فیلم «محمد رسول الله» جهانی تر از آنچه که فکر می‌کردیم خواهد شد


 

حجت الله ایوبی رییس سازمان سنمایی پس از تماشای فیلم محمد (ص) درباره فیلم به خبرنگار سینما باشگاه خبرنگارن گفت: فیلم بسیار خوب بود و انتظاراتی که همه از فیلم داشتند برآورده شد، لااقل برای من که اینطور بود. 

وی ادامه داد:به نظر من پیام  مهر، عطوفت و رحمت و مهربانی پیامبر را در این فیلم به خوبی می‌توان دید. 

ایوبی تصریح کرد: من فکر می‌کنم این فیلم جهانی‌تر از آنچه که فکر می‌کردیم خواهد شد بویژه اینکه فیلم پیام  بسیار عاطفی و انسانی دارد وجهان امروز تشنه ای این پیام است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر زمان اکران این فیلم گفت: با توجه به برنامه ریزی ها، تلاش می شود «محمد رسول الله» اواخر تابستان سال آینده اکران شود.


اکران جهانی فیلم «محمد رسول الله» هم‌زمان با اکران عمومی آن در ایران انجام می‌شود/ امیدوارم این فیلم شروع نهضت سینمای ایران در جهان باشد


 
«مجید مجیدی» کارگردان فیلم «محمد رسول الله» بعد از اولین اکران این فیلم در سینما فرهنگ، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: هنوز زمان اکران مشخص نیست اما سیاست بر این است که اکران عمومی در ایران با اکران جهانی آن همزمان باشد و دوستان در تلاش‌اند تا زمینه‌های پخش جهانی را فراهم کنند. 
 
وی ادامه داد: پروژه‌ی «محمد رسول الله» هفت سال به طول انجامید و سه سال برای طراحی، دو سال برای فیلمنامه و یک سال هم برای ساخت و ساز و فیلمبرداری طول کشید و اکنون هم یک سال برای تدوین وقت برده که فکر می‌کنم وارد هشت سال شدیم. 
 
مجیدی در خصوص طراحی صحنه و دکور فیلم محمد رسول الله بیان کرد: ما فکر کردیم به جای‌ آنکه همانند دیگر فیلم‌ها دکوری طراحی کنیم و آن را تخریب کنیم، دکوری را بسازیم که به عنوان سرمایه‌ی ملی باقی بماند. 
 
وی افزود: دوست داشتم دکور فیلم «محمد رسول الله» ذخیره‌ای برای فیلم‌های جهان اسلام باشد و ماندگار بماند. 
 
مجیدی خاطرنشان کرد: امیدوارم فیلم «محمد رسول الله» شروع جریان نهضت سینمای ایران در جهان اسلام باشد. 
 
وی در پایان بیان کرد: این اولین باری بود که به شکل عمومی فیلم را می‌دیدم و همه‌ی لحظه لحظه‌هایش را دوست داشتم، چرا که این فیلم، فیلم ارزشمندی است.

محمد رسول‌الله تنها یک فیلم نیست


 

مجید مجیدی بزرگترین «سوپرایز» فیلم «محمد رسول‌الله» (ص) را بازیگران این فیلم دانست، ‌همچنین از اهالی رسانه خواست خارج از نگاه‌های ژورنالیستی از این فیلم به عنوان یک دستاورد مهم محافظت کنند.

به گزارش خبرنگار سینمایی ایسنا، این کارگردان سینما در آستانه‌ی رونمایی فیلمش در جشنواره‌ی فیلم فجر پس از چند سال سکوت درباره‌ی این اثر هنری در برابر خبرنگاران نشست تا پاسخگوی سوال‌های آنها باشد.

بازیگران فیلم محمد رسول‌الله در دنیا خواهند درخشید

این کارگردان امروز 17 دی ماه در این نشست که در شهرک سینمایی پیامبر اعظم (ص) برگزار شد،حاضر بود درباره عدم استفاده از بازیگران خارجی در فیلمش گفت: معتقدم در این حوزه بازیگران ما واقعا در حد و اندازه بازیگران مطرح دنیا هستند و توانمندی‌های زیادی داریم. معتقدم بازیگران فیلم «محمد رسول‌الله» به لحاظ هنربازیگری، بسیار در دنیا خواهند درخشید.

وی افزود: به طور جد معتقد بودم ظرفیت ما در حوزه بازیگری بسیار بالاست و هر موقع فیلمی در جهان و کشورمان توانسته معرفی شود بازیگران ما در آن درخشیده‌اند.

مجیدی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص مقطع زمان روایت فیلم و عدم داشتن حجاب در آن دوران اظهار کرد: تلاش کردیم این وجه را رعایت کنیم. برای حضرت آمنه با توجه به وجوه قدسی ایشان حجاب کاملا رعایت شد. همچنین برای "حلیمه" ضمن اینکه گیس‌های مصنوعی درست کردیم، برای سایرین نیز گیسوان مصنوعی استفاده شد و در طراحی لباس هم این موضوع در نظر گرفته شد.

این کارگردان درباره شکل روایت فیلم و حساسیت‌هایی که بر موضوع «محمدرسول‌الله(ص)» وجود دارد،یادآور شد: در این زمینه طی دو سال تحقیقات مفصلی داشتیم و براساس کتب برجسته‌ترین تاریخ‌دان‌ها تحقیق کردیم و همچنین رایزنی‌های زیادی با علمای اهل تسنن و اهل شیعه داشتیم.

مقطعی را به تصویر کشیدیم که مورد اختلاف نباشد

مجید مجیدی تاکید کرد: تمام تلاش‌مان این بود که مقطعی از زندگی حضرت محمد (ص) را به تصویر بکشیم که هیچ گونه اختلافی بین گروه‌های مختلف اسلامی درباره آن نباشد و همچنین وفاقی هم بوجود آورد.

او افزود: تاکنون قرائت‌های مختلفی روایت شده که نسبتی با اسلام ندارد. بنابرین ما تلاش‌مان این است که قرائت درستی داشته باشیم که وحدت‌آمیز باشد و ضرورت بوجود آمدن اسلام و علت آن را قرائت کنیم.

مجیدی درباره واکنش‌هایی که در خارج از ایران به فیلم «محمدرسول‌الله» شده است، گفت: خوب است چنین نگرانی‌ها و حساسیت‌هایی در همه زمینه‌ها باشد. در جاهایی به ساحت مقدس حضرت بی‌احترامی می‌شود اما واکنش درست نشان داده نمی‌شود.

این کارگردان تاکید کرد: باید در این خصوص گفت‌وگو شود و هنر سینما یکی از اساسی‌ترین ابزارهاست و جهان اسلام باید در این حوزه سرمایه‌گذاری کند.

 محمد رسول‌الله تنها یک فیلم نیست

مجید مجیدی در بخش دیگری از این نشست تاکید کرد: «محمد رسول‌الله» تنها یک فیلم نیست بلکه شروع یک جریان فرهنگی درست است تا قرائت درستی از اسلام داشته باشیم.

او با اشاره به شهرک پیامبر اعظم (ص) به عنوان لوکیشن این فیلم، گفت:ما این شهرک را با یک چشم‌انداز 30 ساله ساخته‌ایم و از حضور همه‌ی کشورها برای ساخت فیلم در خصوص اسلام استقبال می‌کنیم تا آن قرائت درست را به دنیا نشان دهیم.

مجیدی اضافه کرد: در خصوص حضرت عیسی (ع) و موسی (ع) فیلم‌های زیادی ساخته شده و حتی درباره بودا 45 فیلم ساخته شده است اما در خصوص خاتم پیامبران که حجت را به تمام هستی تمام می‌کند، تنها یک فیلم «الرساله» ساخته شده که آن هم در راستای نشان دادن این است که اسلام دین خشونت، ترس و وحشت است و بیشتر به جنگ‌ها پرداخته شده است.

وی با اشاره به فیلم محمد رسول‌الله ادامه داد: این فیلم دومین اثر است که در خصوص پیامبر (ص) ساخته می‌شود. نمی‌دانم این دوستانی که در خصوص فیلم جو سازی می‌کنند، از چه جهت باید نگران باشند. همان‌قدر که اهل تسنن به وجود حضرت احترام دارند، احترام شیعیان به مراتب بیشتر است، پس چرا باید نگرانی داشته باشند و مرتب از دور تخطئه کنند و قبل از اینکه فیلم را دیده باشند نقدهای غیرمنصفانه‌ای داشته باشند؟!

مجید مجیدی با دعوت از علمای اهل تسنن خصوصا "الازهر" گفت: فیلم را ببینید و بعد صحبت کنید.

 پاسخ مجیدی به برخی نقدها

این کارگردان در خصوص نام اصلی فیلم و داستان آن گفت: نام فیلم «محمد رسول‌الله (ص)» است و داستان فیلم کودکی پیامبر است اما قصه از روزهای آخر شعب ابوطالب آغاز می‌شود، حدود 20 دقیقه زمان حصر پیامبر (ص) در شعب ابوطالب خواهد بود و سایر صحنه‌ها به صورت فلاش بک قبل از تولد تا مقطع 12 سالگی پیامبر (ص) است.

مجیدی درباره حضور فیلم در محافل جهانی اظهار کرد: هنوز تصمیم قاطع و جدی در این زمینه صورت نگرفته است اما تمهیداتی در بخش بین‌الملل شرکت "نور تابان" اندیشیده شده که پس از قطعی شدن اعلام خواهد شد. تاکنون نیز کمپانی‌های آمریکایی خصوصا "سونی پیکچرز" برای دیدن فیلم اظهار علاقه کرده و درخواست‌های زیادی آمده است، اما تاکنون هیچ پاسخ نهایی داده نشده و منتظر آماده شدن نهایی فیلم هستیم.

این کارگردان در بخش دیگری با بیان اینکه علاقه‌مند بوده است فیلمش در ایام تولد حضرت محمد (ص) رونمایی شود، گفت: متأسفانه پروسه آماده‌سازی فیلم به دلیل سنگین بودن کار ادامه پیدا کرد بنابراین زمان مناسب دیگر را جشن انقلاب دیدیم که با صحبتی که با آقای رضاداد (دبیر جشنواره‌ی فجر )داشتیم، قرار شد 12 بهمن‌ماه فیلم به نمایش درآید که البته شنیدم آقای ایوبی پیش دستی کرده و خبر را زودتر اعلام کرده است.

ناگفته‌های مجیدی درباره‌ی بودجه فیلمش

در بخش دیگری از این نشست،مجید مجیدی در پاسخ به سوالی درباره اینکه چرا او برای کارگردانی این فیلم انتخاب شده است؟ پاسخ داد: این توفیق من بود و لطفی بود که به ما شد تا این فیلم را بسازم، در واقع توفیق ما بود که این جریان با ما باشد و معبر بازکن باشیم.

این کارگردان درباره‌ی بودجه فیلم «محمد رسول‌الله» خطاب به اهالی رسانه گفت: دوستان فراموش نکنند این بودجه‌ها با چه مقایسه می‌شود! ریدلی اسکات فیلم زندگی حضرت موسی (ع) را ساخت که هیچ نسبتی با وجوه معرفتی ایشان ندارد و همچنین کاری هم در خصوص زندگی حضرت نوح ساخته شد که این‌ها هر کدام حدود 160 میلیون دلار هزینه ساختشان شد.

او تاکید کرد: فیلم «محمد رسول‌الله (ص)» می‌تواند مخاطبان زیادی در جهان داشته باشد و از لحاظ تکنیکی نیز از بهترین‌های دنیا استفاده کرده‌ایم.

مجید مجیدی با اشاره به شرایط ساخت این فیلم گفت: سی‌جی‌آی زیادی هم در فیلم استفاده شده است، مانند حمله ابرهه و برای خلق چنین صحنه زیبایی باید حق مطلب را ادا می‌کردیم، معتقدم در حوزه تکنیکی برای این فیلم از بهترین‌ها استفاده شد.

این کارگردان درباره حمایت مقام معظم رهبری از این پروژه گفت: یکی از توفیقاتی که در این پروژه داشتیم، حُسن اعتماد مراجع تقلید خصوصا مقام معظم رهبری بود. توفیق داشتیم خدمت حضرات آیات سیستانی، وحید،‌جوادی عاملی، مکارم شیرازی و مقام معظم رهبری رسیدیم و وقتی توضیحات لازم را در خصوص فیلم می‌دادند حسن اعتمادی که شد یکی از بزرگترین الطاف بود. همچنین با علمای اهل تسنن که در کشورهایی چون ترکیه، الجزایر و سوریه ملاقات داشتیم.

وی با اشاره به بازدید رهبری از پشت صحنه این فیلم گفت: ایشان بازدیدی از این پروژه داشتند که به وقت خودش اطلاع رسانی خواهد شد. در واقع صحبت‌های مبسوطی داشتند که بسیار شنیدنی‌اند.

این کارگردان در پاسخ به سوال دیگری بر مبنای اینکه چقدر از این فیلم بر مبنای واقعیت و چقدر ساخته ذهن او است؟‌ گفت: ما تلاش کردیم تحقیقات جامعی داشته باشیم و در وجه دراماتیک ضمن وفاداری به اصل، نگاه آزادی هم داشتیم.

شان این فیلم نیست که ژورنالیستی نگاهش کنید

مجید مجیدی در پایان سخنانش خطاب به اهالی رسانه گفت: همه شما نسبت به این حرکت وظیفه دارید. اطلاع‌رسانی وظیفه سنگینی است و شأن این فیلم نیست به صورت ژورنالیستی به آن نگاه شود و این جفای بزرگی به حق حضرت رسول (ص) است، شما مسئول هستید از این دستاورد حفاظت کنید.

به گزارش ایسنا،محمدمهدی حیدریان مدیر پروژه که در کنار مجیدی در نشست حضور داشت، درباره ساخت قسمت‌های بعدی این فیلم گفت: تا این کار به نمایش درنیاید مصلحت نیست به قسمت دوم و سوم ورود کنیم.

پیش از سخنان مجیدی از "نام‌نوشت" این فیلم که توسط جلیل رسولی طراحی شده است، رونمایی شد و این طراح توضیحاتی را در خصوص آن ارائه کرد.

همچنین صادقیان رئیس هیأت مدیره شرکت "نور تابان" به عنوان تهیه‌کننده این فیلم با ارائه گزارشی از روند ساخت فیلم «محمد رسول‌الله (ص)» و شهرک پیامبر اعظم گفت: این شهرک چند منظوره برای ساخت فیلم‌های تاریخ اسلام در 220 هکتار ساخته شد که برای بخش مکه 141 میلیارد، کلیسای بصرا 69 میلیارد، شهر مدینه 42 میلیارد و سالن اجتماع 12 میلیارد ریال هزینه شده است.

وی همچنین هزینه خرید تجهیزات سینمایی برای ساخت فیلم را 79میلیارد ریال اعلام کرد و گفت:‌ این تجهیزات برای استفاده در کل سینمای ایران استفاده خواهد شد.

رئیس هیات مدیره شرکت نورتابان با اشاره به هزینه‌های تولید این فیلم اظهار کرد:‌ برای فیلمنامه 3 میلیارد، جهت تحقیق و پژوهش 6 میلیارد، پیش تولید 152 میلیارد، تولید 310 میلیارد و پس از تولید 151 میلیارد ریال هزینه شد که مجموع آن به بیش از 623 میلیارد ریال رسید.

در ابتدای این نشست مجید مجیدی با انتقاد از کیفیت صدا و تصویر سالن نمایش‌دهنده فیلم پشت صحنه،گفت: چند روزی است که این مورد را متذکر شده بودم اما همیشه باید یک مشکلی وجود داشته باشد.

پخش حدود 20 دقیقه از تصاویر صحنه و پشت صحنه فیلم «محمد رسول‌الله (ص)» که توسط بیژن میرباقری ساخته شده بود، از دیگر بخش‌های برنامه امروز 17 دی ماه بود.

به گزارش ایسنا،پایان بخش بازدید اهالی رسانه از شهرک سینمایی پیامبر اعظم حضور در لوکیشن شهر مدینه بود.

غبطه بر عوامل! یادداشت یک تهیه کننده بر فیلم محمد رسول الله(ص)


 

آقای سید محمود رضوی تهیه کننده سینما و تلویزیون که تهیه آثاری همچون فیلم های سینماییدهلیز، درباره الی و معراجی ها و سریال موفق پرده نشین را در کارنامه دارد، درباره این پروژه بزرگ سینمایی نوشته است.

تماشای فیلم محمد رسول الله(ص) خلق هنری «آقای مجیدی»، از شب گذشته حلاوت و شیرینی وصف ناپذیری در وجودم بر جای گذاشته است.

خدا عنایتی به این گروه عظیم کرده و قسمتی از رسالت تبلیغ دین مبین اسلام و پیامبر اعظم(ص) را بر دوش آنها قرار داده و به لطف خدای منان به خوبی این مهم به نتیجه رسیده است.

برای من این فیلم تکمله ای بود بر نامه اخیر مقام معظم رهبری به جوانان آمریکا و اروپا و وجه بصری این نامه را کامل نمود و ان شاء الله با نمایش این اثر جهانیان، "رحمة للعالمین" را بیشتر و بهتر درک می نمایند.

زبان فیلم، زبانی جهانی و با نگاهی درست به اعتقادات دیگر ادیان بود که قطعا از این جنبه اثرات خوبی را در پیروان ادیان الهی خواهد داشت.

در جنبه های هنری، آقای مجیدی از تمام امکانات و قابلیت های این مدیا استفاده درست نموده اند و در مورد تمام جزئیات فیلم دقت شده است و به قطع یقین می توان گفت این فیلم با هیچ اثری در سینمای ایران در جنبه های گوناگون قابل مقایسه نیست.

غبطه خوردم بر تمام کسانی که در ساخت این اثر عظیم حتی به اندازه "مثقال ذره" دخیل بوده اند که خیر آنها را کریم به بهترین نحو جبران خواهد نمود.

اما نگران تفاسیر و نقدهای جزئی هستم که معمولاً بعد از دیدن این آثار در رسانه ها شکل می گیرد که اکثرا از سر سلیقه و نگاههای سطحی است که امیدوارم دوستان نفسانیات خود را کنار بگذارند و کلیت این فیلم و اثری که در جهان خواهد گذاشت را ببینند و از اظهار نظرهای بی جا خودداری کنند، ان شاء الله.

در پایان باید گفت که این عزیزان جهاد کرده اند و کار بس عظیم را به انجام رسانده اند و در پیشگاه حضرت احدیت تفاوت است بین امثال بنده که با آسودگی فیلم می سازیم و این عزیزان که کاری جهادگونه را به نتیجه رسانده اند و خدا نیز بشارت داده است که:

فَضَّلَ اللّهُ الْمُجَاهِدِینَ عَلَى الْقَاعِدِینَ أَجْرًا عَظِیمًا جهادکنندگان را بر آنها که از جهاد سر می تابند به مزدی بزرگ برتری نهاده است.

شایان ذکر است فیلم سینمایی محمد رسول الله(ص) تا چهارده سالگی پیامبر اکرم(ص) را روایت می‌کند و پس از سالها انتظار، امسال در بخش غیررقابتی جشنواره فیلم فجر به نمایش گذاشته شد.


اظهار نظر رییس رسانه‌ملی در مورد فیلم محمد رسول‌الله


 

دکتر محمد سرافراز رییس سازمان صداوسیما پس از تماشای فیلم محمد (ص)  در گفتگو با خبرنگار سینما باشگاه خبرنگاران درباره فیلم گفت: فیلم محمد (ص)  فیلم بسیار خوب و راضی کننده ای است چراکه زحمت بسیاری برای ساخت آن کشیده  شده است. 

گفتنی است؛ فیلم محمد (ص) به کارگردانی مجید مجیدی صبح امروز با حضور نماینده های  مجلس شورای اسلامی و محمد سرافراز رییس سازمان صداوسیما، علی جنتی وزیر فرهنگ شورای اسلامی و حجت الله ایوبی رییس سازمان سینمایی برای اولین بار در سینمای فرهنگ اکران شد. 

رونمایی از فیلم محمد (ص)


 

فیلم محمد رسول الله (ص) به کارگردانی مجید مجیدی در حضور عوامل اصلی این فیلم برای جمعی از اصحاب رسانه و سینماگران به نمایش درآمد.

به گزارش ایسنا، در این نمایش که در ساعت 14 در سینما «فرهنگ» انجام شد، این پروژه عظیم تاریخی برای اصحاب رسانه رونمایی شد.

پس از پایان نمایش فیلم که تا ساعت 17:20 ادامه داشت، حاضران به مجید مجیدی که در سالن حضور داشت بابت ساخت این اثر خداقوت گفتند.

محمد مهدی حیدریان مدیر پروژه ،‌ علیرضا رضاداد مشاور فیلم ، بیژن میرباقری دستیار کارگردان، محمدرضا دلپاک صدابردار به همراه علیرضا شجاع نوری و مهدی پاکدل بازیگران از عوامل این فیلم بودند که در سالن حضور داشتند.

از دیگر حاضران در جلسه نمایش فیلم محمد رسول الله (ص) می‌توان به احمد میرعلائی، بیژن امکانیان، پژمان لشکری‌پور، بهمن اردلان، امیر اسفندیاری،‌ مهرداد فرید، هاشم میرزاخانی، محمدحسین حقیقی، محمدرضا فرجی،‌ مهدی حقیقی و سعید سعدی اشاره کرد.
این فیلم بدون تیتراژ ابتدایی تنها با یادداشت و امضایی از مجید مجیدی به عنوان اینکه این اثر برگرفته از وقایع تاریخی است آغاز شد و در انتهای فیلم که بیش از 190 دقیقه ادامه داشت، در تیتراژ پایانی عوامل معرفی شدند.

قرار است طی دو سانس دیگر در ساعت 18 و 21 امروز (پنج شنبه) این فیلم برای اهالی رسانه و سینماگران نمایش داشته باشد.

فیلم محمد رسول الله (ص) که نمایش امروز آن با استقبال حاضران همراه شد تا 14 سالگی پیامبر (ص) را روایت می‌کند.


خوشحالم پس از ۷ سال محمد رسول‌الله اکران شد/امید به توفیق جهانی


 

کارگردان فیلم سینمایی محمد رسول الله (ص) بیان کرد که امیدوار است توفیقات این فیلم هم در دنیا و هم در جهان اسلام بتواند زیبایی‌ها و مهربانی‌های حضرت پیامبر (ص) را به مردم نشان دهد.

مجید مجیدی در حاشیه آیین افتتاح رسمی نمایش فیلم سینمایی «محمد رسول الله» به خبرنگار مهر گفت: احساس بسیار خوبی دارم که بالاخره بعد از ۷ سال تلاش موفق به اکران فیلم «محمد رسول الله» شدیم و باید بگویم که منتظر چنین روزی بودم که بتوانم در بین مردم فیلم را ببینم.

وی درباره زمان طولانی فیلم نیز گفت: امیدوارم فیلم «محمد رسول الله» شروع یک نهضت فرهنگی بزرگ در جهان اسلام باشد، چرا که برای من به عنوان کارگردان و سایر عوامل، فعالیت پیرامون زندگی پیامبر گرامی اسلام (ص) لحظه لحظه‌اش زیبا بود و امیدوارم بتوانیم در روزهای بعد نیز نمایش‌های مردمی از این فیلم داشته باشیم. کما اینکه امروز برای اولین بار بود که به شکل عمومی در خدمت تماشاگران بودیم.

کارگردان فیلم سینمایی «محمد رسول الله» تصریح کرد: امیدوارم این فیلم توانسته باشد بخش کوچکی از زیبایی‌ها و مهربانی‌های حضرت رسول؛ این انسان شایسته الهی را به تصویر کشیده باشد. این فیلم به نظر من می‌تواند با فطرت‌های پاک هر انسانی ارتباط برقرار کند و این امید را دارم بتوانیم هم در دنیا و هم در جهان اسلام توفیقاتی را کسب کنیم.

مجیدی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا نگران زمان طولانی فیلم نیست؟ توضیح داد: به هیچ عنوان نگران زمان طولانی فیلم نیستم چرا که تصور می‌کنم تماشاگران می‌توانند با آن ارتباط خوبی برقرار کنند.

عکس های بازیگران فیلم محمد رسول الله در شهرک سینمایی نور


 

 عکس های بازیگران فیلم محمد رسول الله در شهرک سینمایی نور

 عکس های بازیگران فیلم محمد رسول الله در شهرک سینمایی نور

 عکس های بازیگران فیلم محمد رسول الله در شهرک سینمایی نور

عکس های بازیگران فیلممحمد رسول الله در شهرک سینمایی نور

 عکس های بازیگران فیلم محمد رسول الله در شهرک سینمایی نور  

 عکس های بازیگران فیلم محمد رسول الله در شهرک سینمایی نور

 عکس های بازیگران فیلم محمد رسول الله در شهرک سینمایی نور  عکس های بازیگران فیلم محمد رسول الله در شهرک سینمایی نور

 عکس های بازیگران فیلم محمد رسول الله در شهرک سینمایی نور

  عکس های بازیگران فیلم محمد رسول الله در شهرک سینمایی نور

عکس های بازیگران فیلممحمد رسول الله در شهرک سینمایی نور

 عکس های بازیگران فیلم محمد رسول الله در شهرک سینمایی نور

عکس های بازیگران فیلممحمد رسول الله در شهرک سینمایی نور

یک پلان از فیلم محمد(ص)


 

ویدئو های پشت صحنه فیلم محمد(ص)


 

ایران و جهان چشم به راه محمد (ص)


 

پروژه سینمایی «محمد(ص)» به کارگردانی مجید مجیدی که از سال 90 کلید خورده است هم اکنون در مراحل فنی قرار دارد و به گفته وی سال 93 آماده نمایش خواهد شد و سینمای ایران و جهان منتظر دیدن این فیلم عظیم سینمایی است که تلاش شده با استانداردهای روز دنیا ساخته شود.
 این فیلم عظیم سینمایی که درباره زندگی پیامبر اکرم (ص) ساخته شده است یکی از مهمترین و بزرگترین پروژه‌های سینمای ایران محسوب می‌شود که با استانداردهای روز دنیا ساخته شده و یک اثر بین‌المللی خواهد بود. پرداختن به زندگی پیامبر اعظم اسلام از جمله مضامین تاریخی مذهبی است که تاکنون در سینمای ایران بدان پرداخته نشده و صد البته تولید چنین اثری نیاز به یک کارگردان حرفه‌ای همچون مجیدی داشت که پیش از این آثار شاخصی همچون بچه‌های آسمان، رنگ خدا، آواز گنجشک‌ها و.... را در کارنامه خود داشت. مجیدی که کارش را در سینما با بازیگری چند فیلم انقلابی شروع کرد، چند فیلم کوتاه و تجربی را نیز تجربه کرد و سرانجام به سمت ساخت فیلم بلند سینمایی رفت.تا سال 2012 میلادی مجیدی تنها کارگردان ایرانی بود که فیلم وی «بچه‌های آسمان» در سال 1998 توانست به عنوان نامزد بهترین فیلم خارجی‌زبان در اسکار انتخاب شود. اما در آن سال جایزه از آن فیلم زندگی زیبای ایتالیایی به کارگردانی روبرتو پنینی شد. وی همچنین یکی از 5 کارگردانی بود که از سوی دولت چین برای ساختن فیلم‌های مستند کوتاه در مورد شهر پکن به مناسبت المپیک تابستانی پکن 2008 دعوت شد.
درباره مراحل تولید فیلم «محمد (ص)»
مجید مجیدی زمانی که تصمیم گرفت این اثر سینمایی را کلید بزند در حاشیه جشنواره فیلم رویشدر مشهد گفت که به پابوس امام رضا(ع) آمده تا اجازه ساخت فیلم جدیدش را بگیرد. البته پیش از ساخت این اثر مجیدی در چندین جلسه رسمی و غیر رسمی عنوان کرده بود که دغدغه ساخت چنین فیلمی را دارد. پروژه سینمایی «محمد (ص)» پس از طی نزدیک به سه سال مراحل مقدماتی و پیش تولید، عید قربان سال 90 کلید خورد. اولین مرحله شروع به کار این فیلم از مهرماه سال 1386 با فعالیت گروه تحقیق آغاز شد تا اولین نسخه از فیلمنامه در نوروز سال 1388 آماده شود. طبق پیش‌بینی و برنامه ریزی گروه سازنده، دوره پیش تولید پروژه از خرداد ماه 1389 تا شهریورماه 1390 تعیین شد تا در پایان این مرحله، فیلمبرداری آغاز شود.لوکیشن اصلی فیلم شهرک سینمایی نور در حوالی شهر قم است که 100 هکتار مساحت دارد و به گفته حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وقت، با ساخت شهرک سینمایی مدینه و مکه، گام‌های بزرگی جهت ساخت فیلم‌هایی با موضوع پیامبر(ص) برداشته شده است. این فیلم در کرمان و عسلویه هم فیلمبرداری شد و در آخرین گام ـ پس از عدم موافقت هندی‌ها ـ این فیلم در آفریقا جلوی دوربین رفت. این سکانس‌ها به تعداد زیادی فیل نیاز داشت، چراکه بیانگر ماجرای لشکرکشی ابرهه به مکه و حمله پرندگان به سپاه او بود.
مقایسه فیلم مجیدی با پروژه مصطفی عقاد
همانطور که مجیدی اشاره کرده بود، سال‌ها همزمان با وفات، ولادت و یا بعثت حضرت محمد (ص) تنها فیلم مرتبطی که صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران می‌توانست روی آنتن بفرستد «محمد رسول‌الله» ساخته مصطفی عقاد بوده است.اما مجیدی کارگردان «محمد(ص)» در مقایسه‌ای میان فیلم خود و فیلم مصطفی عقاد که از فیلم‌های محبوب ایرانیان است، عنوان کرد: مرحوم مصطفی عقاد این فیلم را ساخت و البته این فیلم از منظری جفا به حضرت رسول است چرا که در این فیلم فقط شاهد جهاد و جنگ هستیم و تصویر ارائه شده از اسلام در این فیلم شمشیر است. البته پیامبر جنگ‌های تدافعی داشته‌اند. منشور پیامبر در جنگهای دفاعی که داشته‌اند می‌تواند منشور حقوق بشر در جنگ باشد.او همچنین در مورد فیلم‌هایی که به تحریف چهره پیغمبر پرداخته‌اند، گفت: سلوک پیامبر از جنس زندگی است. ایشان از کودکی به صفت امین متصف شدند آن هم در جامعه ای که بویی از اخلاق نبرده بود. خصائل زیبای اسلامی در وجود حضرت متجلی است و ایشان برای همه بشریت الگوست. ما در مقابل نسخه ارائه شده توسط معاندان از حضرت رسول نیامده‌ایم نسخه بهتری ارائه دهیم. مقابله با این معاندان می‌تواند ارائه الگو و تصویری درست از حضرت باشد. در پروژه حضرت محمد(ص) منایع عظیم و خوبی از اهل سنت و شیعه گردآوری شد. این فیلم دوران کودکی پیامبر تا 13 سالگی را روایت می‌کند.
این فیلم هم اکنون در چه مرحله ای قرار دارد
این فیلم هم اکنون در آلمان توسط روبرتو پرپیگنانی تدوین می‌شود و این مرحله از کار همچنان ادامه دارد.همچنین به طور همزمان موسیقی توسط آی. آر. رحمان ساخته می‌شود. این آهنگساز جوایز متعدی تا کنون دریافت کرده است که از میان آنها می‌توان به جایزه اسکار بهترین موسیقی برای فیلم «میلیونر زاغه نشین» اشاره کرد.


فیلم سینمایی «محمد(ص)» پنج ماه دیگر می‌آید


 

کارگردان پروژه سینمایی محمد(ص) گفت: به دلیل شأن و منزلت پیامبر اکرم(ص) و احترام به شخصیت بزرگ ایشان، چهره حضرت در فیلم سینمایی محمد(ص) نمایش داده نشده است.

به گزارش فرهنگ نیوز، خبرگزاری اهل بیت(ع) نوشت: مجید مجیدی در مراسم افتتاحیه جشنواره جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) اظهار داشت: در مورد پیامبر اکرم(ص) تنها یک فیلم ساخته شده که با شرایط امروز، چندان با نگاه ما سازگار نیست و بیشتر به جنگ‌های حضرت پرداخته شده است.

وی با بیان اینکه نیازمند سرمایه‌گذاری عظیم و درستی در زمینه تولید آثار هنری و فرهنگی در مورد پیامبر اکرم(ص) هستیم گفت: استعدادهای خوبی در میان هنرمندان و فیلمسازان ایرانی وجود دارد؛ رهبر معظم انقلاب یار و پشتیبانی معنوی ما در پروژه محمد(ص) هستند و قرار بود که تبلیغاتی در این زمینه نداشته باشیم ولی برای ساخت لوکیشن، مشاهده کردیم همه اقشار جامعه برای کمک به ما اعلام آمادگی کردند؛ مردم ما حتی برای حضور در فیلم به عنوان سیاهی‌لشکر خودشان را به گروه سازنده می‌رساندند.

مجیدی خاطرنشان کرد: طی پنج ماه آینده پروژه سینمایی محمد(ص) به اتمام می‌رسد و به نمایش عمومی درخواهد آمد؛ تلاش کرده‌ایم معرفی صحیحی از پیامبر(ص) به ویژه به دنیای غرب داشته باشیم و موضوع آن هم بیشتر حول دوران پیش از اسلام و عصر کودکی حضرت محمد(ص) بوده و امیدواریم موجب وحدت بیشتر میان مسلمانان شود.

این کارگردان سینما با بیان اینکه ادای احترام به پیامبر اکرم(ص) در تمام صحنه‌های فیلم مورد تاکید بوده و چهره ایشان به دلیل قداست و حساسیت ویژه‌ای که وجود داشت به نمایش در نیامده است گفت: امیدواریم فیلم سینمایی محمد(ص) زمینه تولید آثار بیشتر در این حوزه را فراهم کند.


گریم ابرهه در فیلم محمد (ص) + تصاویر


 

 

مجید مجیدی در فیلم عظیم محمد(ص) برای تصویرکردن لشکرکشی ابرهه به مکه و حمله پرندگان به سپاهش، نیاز به کشوری داشت که فیل در آن به وفور یافت شود، به همین منظور با هندی‌ها مذاکره کرد اما هندوستان ـ که به سرزمین هزار ادیان مشهور است ـ با این کار مخالفت کرد و سرانجام مجیدی صحنه‌های مربوط به این حادثه تاریخی را در شمال آفریقا فیلمبرداری کرد.


مجید مجیدی در سازمان ملل سخنرانی کرد


 

سخنرانی مجید مجیدی در پنل حقوق بشر در دفتر ژنو سازمان ملل که پنج‌شنبه 22 اسفند مصادف با 13 مارچ انجام گرفت حاوی مطالب مهمی درباره ماهیت اسلام‌هراسی در جهان به واسطه سیاست‌های غرب و برخی کشورهای عربی بود و وی تاکید کرد در هیچ عملیات ترور و خشونتی، مردمی از ایران و آیینی که در این سرزمین ترویج می‌شود، شرکت نداشته‌اند.

به گزارش مهر، مجید مجیدی روز پنجشنبه 22 اسفندماه در پنل حقوق بشر سازمان ملل در دفتر ژنو طی سخنانی به رفتارهای اسلام هراسانه غرب اعتراض کرد و گفت: من معتقدم اگر واقعیت اسلام به مردم جهان عرضه شود همه تشنگان عدالت و مهربانی عاشقانه به سویش خواهند شتافت.

متن کامل این سخنرانی بدین شرح است:

«به نام خدا

گاهی فکر می کنم اگر من در یک کشور غربی به دنیا آمده بودم و در کودکی و نوجوانی و جوانی ام  هر صبح در صفحات روزنامه ها می خواندم و هر شب روی صفحات تلویزیون می دیدم که چگونه عده‌ای مسلمان در شرق بمب گذاری و انفجار کار هرروزه شان است، ماشین های بمب گذاری شده رادر میان بازارها و مراکز تجمع مردم منفجر می کنند سرهای مخالفان خویش را صدها صدها می برند و در برابر دوربین ها به نمایش می گذارند و گاه با همین سرها در کوچه ها و خیابان ها فوتبال بازی می کنند، سینه های دشمنان را می شکافند و قلب آنان را می خورند، کلیساها و کنیسه ها و حتی گاه مساجد و حسینیه های دیگران رابا مردمی که برای عبادت به انجا آمده  اند به آتش می کشند، آیا در این صورت چه دیدگاهی نسبت به اسلام و مسلمانان پیدا می کردم و چه ترس و هراسی از آنان در دل می پروراندم و آیا امکان داشت با این همه جنایت و خشونت گرایشی به این دین و آیین پیدا کنم؟

اگر چه خود را با افتخار یک مسلمان می دانم و خوشبختانه من در کشوری به دنیا امدم و رشد کردم که از همان سال‌های ابتدای زندگی با همه وجودم دریافتم: دینی که پدران و مادرانم برگزیده اند آیینی مملو از مهر و محبت و عشق است و کینه ورزی و انتقام جایی در آن ندارد و خدایش همواره با صفات مهربان و رحیم شناخته می شود  و در کتاب آسمانی اش قرآن ١١٣بار در ابتدای هر سوره جمله ای تکرار می شود که پیام آور محبت و مهربانی گسترده و همیشگی خداوند است.

من در سرزمینی پا به جهان گذاشتم که مردم مسلمانش با هر گونه خشونت مذهبی بیگانه بودند و قرن ها پیروان ادیان و مذاهب دیگر را به همسایگی و همزیستی مسالمت آمیز خویش پذیرفته بودند زیرا به پیامبری ایمان داشتند که سراسر زندگیش  را مهربانی و عشق به دیگران در بر گرفته بود و نه تنها به مسلمانان و پیروان خویش که به همه انسانها با هر نژاد و زبان و حتی به حیوانات و گیاهان و درختان نیز مهر می ورزید.

من پیامبری را شناختم که مهربانی، شیوه زندگی‌اش و شعار هر صبح و شامش بود. محمدی که با دشمنان کینه توزش هم به مهر و محبت رفتار می کرد. وقتی پس از سالها رنج و آزار، این بار پیروز به شهری که از آن رانده شده بود بازمی‌گشت هیچ کس را به جرم پیشین مجازات نکرد نه تنها خانه هیچ دشمنی را به انتقام ویران نساخت بلکه خانه بزرگترین دشمن و مخالف خود را پناهگاه و مأمن همه مخالفان و دگراندیشان قرارداد.

محمدی که در کتابی که از سوی پروردگارش برای مردم آورده بود مسلمانان را از توهین و ناسزا حتی به بت های مشرکان و بت پرستان برحذر می داشت (انعام ١٠٨). پیامبری که از جانب خدا ندا می داد: نکند رفتارهای زشت و ستمگرانه دیگران شما را از مرام صلح آمیز و مسالمت‌جویتان دور کند که شما همواره باید به عدالت و انصاف رفتار کنید. (مائده ٨)

این چنین بود که در گذر زمان با آیینی خو گرفتم که نه تنها پیامبرش الگو و اسوه مهربانی و محبت بود که شاگرد و دست پروده و جانشینش علی نیز جز به مهر سخن نگفت و جز به محبت رفتار نکرد و حکومتی را برقرار کرد که هیچ کس بر دیگری جز به تقوا و پاکی و پارسایی برتری نداشت. در تاریکی شب ها ناشناس به سراغ بینوایانی می رفت که از زمره مخالفانش بودند و در میان آن ها نان و خرما توزیع می کرد تا گرسنه سر به بالین نگذارند. اگر در جنگی ناخواسته دشمن آب رودخانه را از سپاهیان او دریغ می کرد تا تشنه بمانند او مقابله به مثل نکرد و هنگامی که به رودخانه مسلط شد آب را در اختیار آنان قرار داد. مرامنامه حکومتش خطاب به استانداران و حاکمان شهرها این بود که انسانها از دو گروه بیرون نیستند یا هم کیشند یا هم نوع و در هر دو صورت باید به آنها مهر ورزید.

من با چنین آیینی خو گرفتم و طبیعی است وقتی طالبان در افغانستان جنایت می کرد یا وقتی حادثه دهشت بار ١١ سپتامبر به وقوع پیوست می دانستم که آنچه روی می دهد هیچ سازگاری و ارتباطی با دینی که من به آن ایمان دارم ندارد.

امروز از خودم و از شما می پرسم به راستی در پشت همه عملیات جنایتکارانه ای که به نام اسلام صورت می گیرد چه دست هایی پنهان است؟ از شما می پرسم القاعده و طالبان که در پاکستان و افغانستان زاده شد، رشد کرد و اینک سایه شومش بر همه جهان افکنده شده است ابتدا توسط کدام قدرت ها آفریده شد و مورد حمایت قرار گرفت تا امروز با جنایات آنها بذر اسلام‌هراسی در دل همه جهانیان کاشته شود و نهال خشونت این بار به شکلی دیگر یا به صورت نسل کشی در میانمار و آفریقای مرکزی و یا با اقدامات نظامی و گسیل سربازان سر برآورد؟

متاسفم که بگویم حکومت هایی طالبان و القاعده را از هر سو حمایت کردند که همواره از هم پیمانان غرب به شمار می روند. دولت های عربی آنان در دامان خویش پروراندند که اینک به نوعی دیگر خشونت و کینه ورزی را ترویج می کنند.

خوشحالم که بگویم که نه در حادثه ١١سپتامبر نیویورک و نه در بمب گذاری های مترو لندن و نه در هیچ عملیات انتحاری، هیچ تروریستی با ملیت ایرانی و با آیینی که در سرزمینم ایران ترویج می شود شرکت نداشت اما متاسفم که به یاد بیاورم غرب تمام فشارها و تضییقاتش را پس از این حوادث متوجه ایران و ایرانیانی کرد که همواره چنین عملیاتی را محکوم کرده اند.

من به عنوان یک هنرمند که در سال های اخیر به دلیل اقدام به ساخت فیلمی در باره زندگی پیامبر اسلام بسیار خوانده ام و بسیار تحقیق کرده ام، شهادت می دهم که چنین اقدامات خشونت باری که میوه آن اسلام‌هراسی در همه جهان است با روح اسلامی که من از محمد و علی و حسین (ع) آموخته ام بیگانه است و لذا سعی دارم تا پیام و چهره واقعی دین مهربانی پیامبر اسلام را در قالب فیلم محمد به دنیای نگران و آشفته عرضه کنم.

من معتقدم اگر واقعیت اسلام به مردم جهان عرضه شود همه تشنگان عدالت و مهربانی عاشقانه به سویش خواهند شتافت.

من باور دارم که رفتارهای زشت و آلوده ای چون قرآن سوزی در آمریکا یا تولید فیلم های جسارتگر نسبت به پیامبر یا مسلمانان و یا حتی اقداماتی نظیر انتشار کاریکاتورهای توهین آمیز نقشی جز کمک به خشونت طلبانی که نام اسلام را دزدیده اند ندارد و چه بسا روی دیگر چنان رفتارهایی است. جنایتکارانی که می کشند و تکه تکه می کنند مشتاقانه به انتظار چنین اقداماتی هستند تا جنایات خویش را توجیه کنند و از میان توده های ناآگاه برای خود سربازان جدید استخدام کنند.

سخن را با پیام خداوند به رسولش محمد (ص) به پایان می برم که فرمود: ای کسانی که ایمان آورده اید همگی در پرتو ایمان به خداوند، در صلح و آشتی درآیید و از گام‌های شیطان پیروی نکنید که او دشمن آشکار شماست. (بقره٢٠٨)

+نوشته شده در ساعت توسط مدیر